Granty i projekty badawcze

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju "Program Operacyjny Inteligentny Rozwój" uzyskał w ramach programu "Regionalne Agendy Naukowo - Badawcze"  grant na projekt zatytułowany:
"Wprowadzenie do praktyki chirurgicznej nowych technologii do rekonstrukcji i regeneracji uszkodzonych  tkanek w obszarze twarzoczaszki” (akronim BIO-ONKO-REG)

Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,  Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach,  firma "Solveere" sp. z o.o. oraz Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia. Liderem tego konsorcjum jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. W ramach SUM w projekcie uczestniczy też Zakład Anatomii Katedry Nauk Podstawowych Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach.  Kierownikem Projektu jest Pan prof. dr hab. Jarosław Markowski Kierownik Katedry i Kliniki Laryngologii WLK SUM w Katowicach.

Projekt dotyczy opracowania technologii otrzymywania spersonalizowanych rusztowań tkankowych, które znajdą zastosowanie w rekonstrukcji twarzoczaszki,  m.in. w obszarze masywu szczękowo-sitowego, podniebienia twardego, oczodołu, szczęki.

Efektami projektu będą:

  • technologia otrzymywania spersonalizowanych pod względem kształtu rusztowań tkankowych;
  • modele anatomiczne wykorzystywane do zaplanowania spersonalizowanego leczenia (operacji chirurgicznych),
  • drukarka SLS z zastosowaniem, której drukowane będą rusztowania niebiodegradowalne oraz biodegradowalne,
  • oprogramowanie/aplikacja, do druku spersonalizowanych rusztowań tkankowych
    w rekonstrukcji twarzoczaszki i innych tkanek, a także,
  • metody otrzymywania osteoblastów z komórek macierzystych oraz opracowanie metod zasiedlania rusztowań osteoblastami.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 w ramach działania 4.1.2 „Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze”. Projekt otrzymał dofinansowanie NCBiR w kwocie 6.950.848,65 zł.